Blog EmailPartners

Wideo czy GIF - które rozwiązanie sprawdzi się lepiej w email marketingu?
Wideo czy GIF – które rozwiązanie sprawdzi się lepiej w email marketingu?

Pytania o możliwość wykorzystania wideo w email marketingu wracają jak bumerang. Nic dziwnego! Przy tak dużej konkurencji o uwagę odbiorców na pewno chcesz zaoferować im coś, co Cię wyróżni. Treści wideo wydają się do tego stworzone. Są unikatowe i bardzo rzadko pojawiają się w newsletterach, dzięki czemu wzbudzają większe zainteresowanie wśród subskrybentów.

Alternatywnym rozwiązaniem dla wideo są GIF-y. Dzięki nim możesz jasno określić, jaką czynność odbiorcy mają wykonać w Twojej wiadomości mailowej. Możesz przykładowo zachęcić ich do zakupu, odwiedzenia strony internetowej czy po prostu do dalszego czytania wiadomości.

Wideo zwiększa zaangażowanie odbiorców newslettera

Nie ma wątpliwości co do tego, że na wzrost popularności materiałów wideo w marketingu wpłynęła pandemia. Część firm musiało przekonać się do tej formy komunikacji z klientami, ponieważ tylko w ten sposób mogli dotrzeć do nich „na żywo”. W Internecie pojawiło się mnóstwo wydarzeń online, webinarów, wzrosła popularność podcastów czy live’ów w mediach społecznościowych. To wszystko sprawiło, że również email marketerzy, chcąc zwiększyć zaangażowanie subskrybentów, zaczęli interesować się formatem wideo.

Statystyki nie kłamią. Wideo w email marketingu zwiększa wskaźnik CTR newslettera o 65%1. Może być więc szczególnie skuteczną formą przekazu, jeśli chcesz:

 • Zaprezentować swój nowy produkt,
 • Budować świadomość marki,
 • Wzbudzić zaufanie klientów,
 • Tworzyć społeczność wokół marki.

Co więcej, według raportu Litmus aż 91% odbiorców preferuje treść wizualną oraz interaktywną od tradycyjnych, statycznych i tekstowych treści. Mimo to, procent firm, wykorzystujących interaktywne treści w email marketingu, nadal pozostaje niewielki. Pewnie zastanawiasz się dlaczego?

Nie da się ukryć, że stworzenie treści wideo wymaga większego nakładu pracy, niż wykonanie statycznej grafiki. Materiał wideo musi być przemyślany, mieć określony przekaz i cel i przede wszystkim… musi działać.

Trudności związane z wideo w email marketingu

Wideo w newsletterach jest popularnym tematem wśród email marketerów od lat. Jednak nadal wiele znanych platform pocztowych nie zezwala na ich odtwarzanie w wiadomościach email. Treści wideo wyświetlą się na urządzeniach, które zapewniają pełną obsługę wideo HTML5. Wśród nich znajdują się narzędzia wykonane dla użytkowników z oprogramowaniem iOS, a poza nimi Thunderbird i Samsung Mail. Takich wiadomości nie wyślemy jednak z systemów do email marketingu, które nie obsługują HTML5.

Zaprezentuj wideo… bez wideo

Email marketerzy próbują na różny sposób poradzić sobie z przeszkodą braku możliwości odtwarzania wideo na skrzynkach subskrybentów. Jednym z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań jest umieszczenie linku do filmu w wiadomości, tak aby odbiorca mógł go odtworzyć po przejściu na stronę internetową, kanał na YouTube czy na Landing Page. W tym celu, na statyczną grafikę dodają przycisk odtwarzania.

Poniżej widzisz przykładowy mailing, w którym zastosowano statyczny obrazek z naniesionym przyciskiem odtwarzania. Całość jest podlinkowana na stronę marki, gdzie można odtworzyć materiał i przy okazji zapoznać się lepiej z ofertą

Newsletter firmy oferującej sprzedaż kawy. Przedstawia statyczną grafikę z ziarnami kawy i kawą w buteleczce wyglądającej jak flakonik z perfumami. Grafika ma naniesiony przycisk odtwarzania, aby zachęcić odbiorcę do odtworzenia wideo, prezentującego nowy produkt marki.
Źródło: Really Good Emails

Możesz również stworzyć „fałszywy film”, używając animowanego GIF-a lub animowanego kodu CSS. Grafika będzie wyglądała tak, jakby była odtwarzana, gdy subskrybenci najeżdżają na miniaturę. Świetnym przykładem, w którym wykorzystano animację GIF jest newsletter Netflixa, zapowiadający premierę kultowego serialu „Stranger Things”.

Newsletter Netflixa, zapowiadający premierę Stranger Things. Głównym elementem szablonu na czarnym tle jest animowany GIF z bohaterami serialu. Wyróżnia się zmianą otoczenia, w tym charakterystycznych dla serialu chmur.
Źródło: Really Good Emails

GIF-y, czyli sprawdzony sposób na efekt WOW w email marketingu

Dawno temu, na początku Internetu, GIF-y stanowiły podstawową metodę dodawania ruchu do strony internetowej. Aktualnie przeżywają odrodzenie, co pewnie zauważyliście głównie w mediach społecznościowych czy komunikatorach. GIF-y są chętnie wybierane, ponieważ są prostymi do stworzenia animacjami, których bazą jest przezroczysty kolor tła oraz opóźnienie przy odtwarzaniu poszczególnych klatek animacji1.

GIF-y są również coraz chętniej wybieraną formą pliku graficznego w email marketingu. Według raportu o stanie e-mail z 2020 r. firmy Litmus 51,28% marketerów zaznaczyło, że czasami używa animowanych plików GIF w swoich marketingowych wiadomościach email. Na rynku polskim również coraz częściej możemy zobaczyć GIF-y w mailingach. Na przykład w newsletterach marki Adidas:

GIF przedstawiający nową, ekologiczną kolekcję Stan Smith marki Adidas.
Źródło: Newsletter marki Adidas

Czy zawsze powinniśmy używać GIF-y w newsletterze? 

Zanim zaczniesz używać GIF-ów w swoim mailingu ustal, co chcesz dzięki nim osiągnąć. Bez tego, wykorzystanie animacji w e-mailu może nie przynieść Ci żadnych korzyści. Czasami może wręcz zaszkodzić spójności Twojej dotychczasowej komunikacji. Przed podjęciem decyzji o umieszczeniu GIF-a w mailingu upewnij się również, czy wezwanie do działania i GIF będą dobrze ze sobą współgrać, kierując subskrybentów do wykonania pożądanego działania.

GIF-y mogą być skutecznym rozwiązaniem, jeśli chcesz:

 • pokazać odbiorcom, jak działa Twój produkt lub usługa,
 • zapowiedzieć nowy produkt lub usługę,
 • wzbogacić przekaz newslettera (wywołać określone emocje subskrybentów),
 • pokazać, że proces (np. zakupu, rejestracji) jest o wiele prostszy, niż im się wydaje,
 • zaprezentować nowy artykuł na blogu czy post w social mediach,
 • zachęcić do obejrzenia nowego materiału wideo,
 • opowiedzieć historię.
Mailing z GIF -em, który przedstawia poruszająca się wodę w basenie. Na środku animacji znajduje się koło ratunkowe, a w nim gumy do żucia - produkt reklamowany w newsletterze.
Źródło: Really Good Emails

Przykład mailingu reklamowego z GIF-em, który naśladuje poruszaną przez wiatr krystalicznie czystą wodę.

Ciekawy przykład zastosowania GIF-ów w mailingu możemy zobaczyć u… Tindera. Twórcy najbardziej popularnej na świecie aplikacji randkowej pokazali za pomocą GIF – ów jak poruszać się po ich aplikacji:

Newsletter Tindera. Przedstawia 4 gify - aparat robiący zdjęcie, poruszający się pasem menu, migającą notyfikacje na telefonie oraz pokazanie w jaki sposób można polubić czyjeś zdjęcie (serduszko w przeciągając na prawo, X na lewo)
Źródło: Really Good Emails

O czym należy pamiętać, tworząc GIF-a ?

Do stworzenia własnego GIF-a możesz wykorzystać dedykowane programy, takie jak Ezgif czy Giphy, ale również płatne, profesjonalne programy do obróbki graficznej: Adobe Premiere, Adobe Animate lub Adobe Photoshop. Jeśli chcesz stworzyć GIF-a z kolażu zdjęć, to możesz wykorzystać darmowe programy dostępne online, np. Toolson czy Canva.

Podczas tworzenia animacji GIF musisz pamiętać, aby Twój projekt finalny był wystarczająco mały. Dzięki temu Twoi odbiorcy będą mogli go wyświetlić bez względu na to, czy otwierają wiadomość korzystając z sieci wifi, czy transmisji danych komórkowych. Nie mamy wpływu na szybkość serwera odbiorcy, dlatego mimo to musimy zadbać o dostępność animacji. Optymalny rozmiar GIF-a to mniej niż 5 MB, choć zaleca się, by ograniczyć jego wielkość do 1 MB

Zasada jest prosta: im mniejszy rozmiar obrazka GIF, tym szybciej się załaduje.

Jak osiągnąć minimalny rozmiar GIF-a?

 • Przytnij obrazek –  GIF nie wymaga fantazyjnych obramowań lub gradientów.
 • Usuń niepotrzebne klatki – nikt nie oczekuje, że animacja GIF będzie tak płynna jak materiał wideo. 
 • Zacznij od pierwszej klatki i zachowaj tylko to, co jest potrzebne – pierwsza klatka wyświetli się jako obraz statyczny na skrzynkach nieobsługujących plików GIF.
 • Zmniejsz liczbę kolorów – dodatkowy kolor to więcej danych do przetworzenia, co zwiększa rozmiar pliku.
 • W programie Photoshop możesz użyć warstw, aby tylko określone części obrazu były animowane. 
 • Skompresuj plik – możesz skorzystać, np. ze strony Ezgif.com, która pozwala bezpłatnie optymalizować i kompresować pliki GIF.

Czy GIF-y w email marketingu są dobre dla każdego?

Chociaż animowane GIF-y są atrakcyjnie wizualne, nie są pozbawione wad. Przede wszystkim mogą stanowić problem z dostępnością dla odbiorcy:

 • Częstotliwość migotania animacji między 2 Hz a 55 Hz może zaszkodzić odbiorcom z epilepsją światłoczułą.
 • Użytkownicy niedowidzący mogą mieć trudności z przeglądaniem zawartości pliku GIF przed zmianą klatki animacji. 

Projektując GIF-a upewnij się, że plik ma zarówno płynne przejścia pomiędzy klatkami jak i odpowiedni czas zmiany jednej klatki do drugiej. Nie zapominaj również o odpowiednim tekście alternatywnym do każdego GIF-a, jak i innych grafik w newsletterze. Obrazy mogą być niedostępne dla subskrybentów również z wielu innych powodów, jak chociażby wyłączona opcja pobierania grafik w wiadomościach email. Tekst alternatywny dla obrazka pozwoli odbiorcy lepiej zrozumieć Twój przekaz i kontekst, w jakim wykorzystujesz GIF-a w swoim newsletterze.

Jak dodać gotowego GIF-a do newslettera?

Gotowy plik w formacie GIF możesz dołączyć do maila w taki sam sposób, jak każdą grafikę. Wystarczy, że w odpowiedniej tabeli dołączysz adres pliku:


<img alt=”tekst alternatywny gifa” src=”https://adresurlgifa.gif” />

Uwaga! Pliki GIF nie będą obsługiwane w programie Outlook 2007-2019. Jeśli Twoi odbiorcy korzystają z Outlooka, to zadbaj o odpowiednią pierwszą klatę animacji oraz tekst alternatywny albo całkowicie zrezygnuj z tego formatu graficznego.

Podsumowanie

GIF-y są równie skutecznym rodzajem grafiki co wideo, ale jest jedna rzecz, która zdecydowanie nas bardziej do nich przekonuje. Są dostępne dla subskrybentów, korzystających z niemal wszystkich platform czy aplikacji pocztowych. Jedyne ograniczenia w tworzeniu i stosowaniu GIF-ów w email marketingu to Twoja kreatywność!

Zanim jednak podejmiesz decyzje o dodaniu wideo lub GIF-a do newslettera, musisz upewnić się, że to na pewno format, który spełni oczekiwania Twoich odbiorców. Nie konkurencji czy ogółu. Stosując wideo czy animacje bez określonego celu, wyniki mogą wcale nie być lepsze niż w przypadku statycznej kreacji. Zastanów się również, czy treść wideo pasuje do tonu Twojej komunikacji. Być może lepszym rozwiązaniem będzie po prostu lepiej dopasowana do treści statyczna grafika bądź bardziej wyraźne wezwanie do działania, w postaci przycisku CTA.

Nasz TIP


Pamiętaj, aby po utworzeniu niestandardowego GIF-a umożliwić Twoim odbiorcom udostępnianie go, dzięki czemu Twoja firma lub organizacja zyska trochę większą widoczność również w mediach społecznościowych.

Źródła:

 1. The Future of Email Marketing & Marketing Automation | 2021 edition, https://www.emailmonday.com/
 2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Graphics_Interchange_Format
 3. https://reallygoodemails.com/