Blog EmailPartners

Dlaczego nigdy nie powinieneś kupować bazy mailingowej!

Kupno bazy mailingowej może wydawać się prostym i szybkim sposobem na pozyskanie nowych klientów… ale powiększanie bazy subskrybentów w ten sposób jest w rzeczywistości bardzo złym pomysłem. 

Porozmawiajmy, dlaczego należy unikać tej praktyki za wszelką cenę.

Dlaczego nie warto kupować bazy mailingowej?

Solidna baza e-mailowa jest podstawą skutecznej strategii e-mail marketingowej. Posiadanie grona zaangażowanych subskrybentów, którzy naprawdę są zainteresowani Twoim produktem/usługą, jest jednym z najcenniejszych zasobów w marketingu cyfrowym.

Dlaczego zatem nie warto kupować bazy mailingowej i szybko zwiększyć grono subskrybentów?

Samo kupowanie bazy e-mailowej nie jest nielegalne, natomiast wysyłanie niechcianych wiadomości do ludzi bez ich wyraźnej zgody jest nielegalne w wielu krajach.

Ze względu na samą naturę wysyłania niechcianych wiadomości e-mail taka praktyka to po prostu SPAM. Taka wysyłka będzie miała negatywny wpływ na Twoją reputację nadawcy, co z kolei utrudni dostarczanie wiadomości e-mail. Co gorsza, Twój adres IP może trafić na czarną listę e-maili.

Co więcej, każda usługa marketingu e-mailowego, w której się zarejestrujesz, odrzuci zakupioną listę. Sprzedawcy nie będą ryzykować dla Ciebie reputacji swoich wspólnych adresów IP — bez względu na to, jak legalny jest Twój biuletyn. 

Spójrzmy prawdzie w oczy: najlepsze listy adresów e-mail po prostu nie są na sprzedaż. 

Teraz przyjrzyjmy się bliżej niektórym potencjalnym problemom związanym z kupowaniem adresów e-mail.

Wysyłanie niechcianych wiadomości e-mail może prowadzić do problemów z prawem

RODO zmieniło wiele aspektów w kwestii wykorzystania danych klientów w marketingu cyfrowym – na stronach internetowych, w social media i za pośrednictwem e-mail. Każdy mieszkaniec Unii Europejskiej jest chroniony przez to prawo, nawet jeśli Ty sam prowadzisz działalność poza UE.

Kupując bazę mailingową zaryzykujesz nie tylko utratą reputacji jako nadawcy wiadomości, czy umieszczeniem na czarnej liście spamerów, ale tym, że takim działaniem złamiesz prawo. Efektem tego mogą być: wypisy wielu osób z listyoznaczenie jako spamskargi do GIODO, a następnie grzywna lub nawet rozprawa sądowa.

Ponadto, kupując bazę mailingową nie wiesz, jakie adresy się na niej znajdują. Często mogą to być maile pozyskiwane niezgodnie z prawem, zbierane z ogólnodostępnych miejsc na stronie oraz bez wiedzy i zezwolenia ze strony odbiorców.

Dlatego nigdy nie będziesz w pełni właścicielem bazy, nawet jeśli ją kupisz.

Nieistotne, niedopasowane treści = słabe wyniki

Segmentacja jest kluczem do udanego marketingu. W dzisiejszych czasach najlepszym sposobem na wyróżnienie się w zatłoczonej skrzynce odbiorczej jest wysyłanie do subskrybentów e-maili z wartością dodaną. Rozumiemy przez to e-maile, które zawierają przydatne treści dostosowane do ich konkretnych zainteresowań. 

Jeśli kupisz bazę e-mailową, prawie nic nie wiesz o tej grupie demograficznej. Wysyłasz wiadomości do nieznajomych osób czy firm. 

Nie wiesz co odbiorcy uważają za „istotne” oraz czy to w ogóle Twoi potencjalni klienci.

Nie masz pojęcia, co przekłada się na ignorowanie lub, co gorsza, oznaczanie Twoich e-maili jako spam. Kontakty e-mail, za które zapłaciłeś, szybko zrezygnują z subskrypcji i usuną Cię ze swojej skrzynki odbiorczej. Nie możesz liczyć na przyzwoity współczynnik otwarć lub współczynnik konwersji. 

Straty wizerunkowe i reputacyjne

Oprócz tego, że możesz zostać ukarany przez dostawcę usług e-mail lub otrzymać karę finansową ze względu na RODO, możesz też stracić dobry wizerunek swojej marki. Jak powszechnie wiadomo, reputacja jest jedną z tych kwestii, które są niesamowicie trudne w odbudowie.

Weź pod uwagę, że jeśli kupujesz listy mailingowe, wiele osób na liście nie wie, kim jesteś. Wysyłając niechciane wiadomości e-mail istnieje ryzyko, że skojarzą Twoją firmę i markę ze spamem.

W przypadku większych marek decyzja o zakupie list e-mail może mieć jeszcze bardziej negatywne konsekwencje, gdy zostanie ujawniona. Budowanie marki zajmuje dużo czasu i wystarczy jeden błąd, aby naprawdę ją zniszczyć. 

Co zatem zrobić, żeby zwiększyć liczbę subskrybentów i zwiększyć sprzedaż?

Tworzenie własnej bazy może zająć trochę czasu, ale zwrot z inwestycji jest lepszy na dłuższą metę. Angażowanie wysokiej jakości subskrybentów, którzy są zainteresowani Twoim produktem, to jedyny sposób na zwiększenie sprzedaży za pomocą poczty e-mail. 

Jeśli zależy Ci na szybkim zwrocie z inwestycji – zaufaj specjalistom i zleć wysyłkę do baz zewnętrznych.

Poznaj naszą ofertę

Mailing reklamowy to sposób na nowych klientów zainteresowanych Twoimi produktami i usługami. Kompleksowo przygotowujemy i obsługujemy kampanie mailingowe. Nasz cel to wzrost ruchu na Twojej stronie, zwiększenie sprzedaży i lepsza konwersja. Wykorzystujemy nowoczesne mechanizmy zapewniające wyższe wyniki niż tradycyjne rozwiązania.

Bazy danych, którymi zarządzamy to miliony potencjalnych klientów zainteresowanych Twoimi produktami lub usługami. Zapewniamy właściwe narzędzia, doradztwo, przygotowanie szablonów oraz kompleksowe prowadzenie kampanii mailingowych.

Realizowane przez nas kampanie dowodzą, że dobrze przygotowany mailing, skierowany do właściwej grupy odbiorców zapewnia zauważalny wzrost ruchu na stronie sklepu; przyczynia się do wzrostu sprzedaży i ułatwia budowę bazy newsletterowej sklepu.

Podsumowanie

E-mail marketing to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych i najskuteczniejszych kanałów marketingowych.

Dobrze przeprowadzona kampania potrafi z jednej zainwestowanej złotówki przynieść 38 zł zysku. Mailing jest szybki w realizacji, a efekty wysłanych kampanii łatwo można sprawdzić w dedykowanych raportach.

Ale tak się nie stanie jeśli zdecydujesz się kupić bazę. Poświęć czas i zbuduj własną bazę subskrybentów. Jeśli zależy Ci na szybkich efektach – skorzystaj z legalnych źródeł. Dzięki temu osiągniesz oczekiwane rezultaty i zaoszczędzisz sobie niepotrzebnych nerwów.